Chcete si pořídit pejska?

Pokud chcete svou rodinu rozšířit o čtyřnohého kamaráda, na prvním místě doporučujeme adopci pejska z prověřeného útulku. Útulky překypují nechtěnými pejsky a bohužel, jak jste mohli vidět na několika našich odhalených kauzách množíren, ani průkaz původu nemůže vždy na 100 % zaručit, že pejsek nezažil hrůzy množírny.

Pokud však o útulku vůbec neuvažujete, nekupujte si pejsky bez průkazu původu.

Níže naleznete pár rad, kterými byste se měli řídit před tím, než se rozhodnete pořídit si pejska:
01
Čtěte recenze a chtějte reference na chovatele. O chovatelské stanici si zjistěte co nejvíce informací jak na internetu, tak v okolí chovatele. Zrovna sousedé totiž mohou vědět, zda s chovatelskou stanicí něco není v pořádku.
02
Sledujte častou inzerci. Doporučujeme si v internetovém vyhledávači zadat telefonní číslo, případně profil chovatele na různých inzertních portálech, abyste si prověřili, jak často chovatel inzeruje, jaké má recenze a zda na různých portálech neinzeruje pod jinými fiktivními přezdívkami apod. Zbystřete, pokud při vyhledávání chovatele narazíte na velké množství inzerátů po celý rok, různých plenem, kříženců, případně, že chovatel nabízí psy jak s PP, tak bez. Nikdy nekupujte zvířata přes inzertní portály od anonymních osob či s fiktivními smyšlenými přezdívkami bez řádného doporučení.
03
Navštivte chovatelskou stanici vícekrát. Pokud by majiteli vadilo, že chcete navštívit chovatelskou stanici nejen při vyzvednutí pejska, buďte raději ostražití. Možná se totiž snaží něco před Vámi utajit.
04
Podívejte se dovnitř. Chovatel Vás sice nemusí zvát rovnou do obývacího pokoje, ale pouhé předání pejska před domovními dveřmi, na čerpací stanici nebo před obchodním centrem, je velice podezřelé. Měli byste se zajímat o to, kde Váš pejsek dosud žil a měli byste vidět i jeho rodiče a sourozence.
Nejčastější praktikou nepoctivých „chovatelů“ je nabídka, že Vám pejska dovezou poblíž Vašeho bydliště. Často mají „náhodou“ pracovní cestu blízko Vašeho bydliště, psa Vám předají na čerpací stanici, parkovišti, popř. na zahradě domu, každopádně do jejich domu se nedostanete, maximálně Vám štěně ukážou u dveří, Vy tak nemáte šanci vidět, kde byl pejsek odchován, jeho rodiče a sourozence. Pokud se dostanete k domu, všímejte si zápachu (čpavek apod.), špíny, výkalů.
05
Věnujte pozornost varovným signálům. Dávejte pozor, zda neucítíte silný zápach a sledujte hygienické podmínky v chovatelské stanici. Varovným signálem mohou být také viditelně bojácní, nesocializovaní a bázliví pejsci, nebo také mohou být zacuchaní, se slepenou srstí. Dále mohou mít špinavé uši, blechy, teče jim z očí, chovají se s odporem a strachem vůči chovateli, trpí průjmovým onemocněním (giardióza je parazitóza, která se nejvíce objevuje právě v množírnách), mohou trpět parvovirózou, svrabem.
06
Ověřte si věk štěněte a data očkování vč. jejich platnosti u veterináře. Pokud pejsek nemá prořezané zuby, jedná se s největší pravděpodobností o jedince mladšího než 50 dní (!), který musí být na mateřském mléce, jelikož se není schopen sám nakrmit. Takovéto štěně byste si v žádném případě neměli kupovat! Nespoléhejte se na datum narození uvedené v očkovacím průkazu nebo petpasu, jelikož údaje v těchto dokumentech a dokumenty samotné nelegální množitelé často vypisují sami, padělají je a záměrně v nich neuvádí pravdivé informace.

POZOR - dle Vyhlášky č. 21/2013 Sb. lze odstavit štěně od matky nejdříve ve věku 50 dní.

Tato předčasně odstavená štěňata v budoucnosti mohou trpět jak zdravotními, tak psychickými poruchami.
07
Zjistěte si standard plemene a obvyklou cenu psa s PP. Nápadně nízká cena může značit, že jste narazili na překupníka nebo nelegálního množitele. Nedostatečná váha nebo vzrůst (výška) pejska signalizuje, že s pejskem není něco v pořádku. Z tohoto důvodu si vždy na webu Českomoravské kynologické unie zkontrolujte a porovnejte standardy a ceny plemene, popř. vše zkonzultuje s odborníky.
08
Vždy požadujte písemnou kupní smlouvu (ideálně si tuto nechte zaslat předem ke kontrole a případné revizi ze strany advokáta). Při převzetí psa a podpisu smlouvy si náležitě ověřte údaje o chovateli a tyto zkontroluje z nějakého dokladu totožnosti. V případě pochybností o zdravotním stavu zvířete je vhodné vzít s sebou i veterináře či jiného odborníka. O tomto můžete chovatele informovat předem a pokud by s tímto měl problém, může to být varovný signál pro Vás, že něco skrývá.
09
Prodávající musí mít živnostenské oprávnění. V případě, že prodávající obchoduje se zvířaty, měl by mít platné živnostenské oprávnění.

Rovněž doporučujeme zkontrolovat název chovatelské stanice na webu Českomoravské kynologické unie.
10
Pokud máte důvodné podezření na nelegální množírnu zvířat či jinou formu týrání zvířat, nebuďte lhostejní a nenechávejte si toto pro sebe! Vše náležitě zadokumentujte a nahlaste na příslušnou veterinární správu a Policii ČR, případně se obraťte na neziskovou organizaci Hlas zvířat, která prosazuje a hájí práva zvířat a má na svém webu formulář k nahlášení nelegálních množíren a týrání zvířat.

V žádném případě však důkazy o týrání zvířat nezveřejňujte přes sociální sítě, neboť tímto pouze upozorníte pachatele, který tímto odstraní stropy a bude na případnou kontrolu připraven.

Prosím, uvědomte si, že při koupi pejska (či jiného zvířete), si vybíráte živého tvora a parťáka nejméně na +/- 10-15 let.
Nesnažte se tedy na pejskovi ušetřit.
Jako věnujete pozornost koupi nového automobilu či mobilního telefonu, věnujte takovou péči i koupi pejska, který se Vám svou láskou za toto zajisté odvděčí.